با رابط كاربري محاوره اي تا چقدر آشنا هستيد ؟ چقدر در  طراحي سايت از آن بهره ميگيريد ؟ اين مقاله سعي دارد تا شما را با رابط كاربري محاوره اي بيشتر اشنا كنيد. در ادامه همراه با  طراحي سايت باشيد.

اين موضوع مانند يك تجربه عادي و رايج از تكنولوژي مي باشد كه شامل كامپيوترها، وب سايت ها و اپليكيشن هاي گوشي همراه مي باشد و به روشي ساخته شده است كه مردم بايد روي آيكون ها و يا لينك هاي مختلفي براي دستور دادن به كامپيوتر تا كارهايي را انجام دهند، كليك نمايند.

اين روش چت و گفت گو نه طبيعي است و انساني، حتي با وجود اين كه اين روزها ما بسيار از آن استفاده مي كنيم و انتظارت بسياري از آن داريم.

رابط كاربري محاوره اي در  طراحي سايت ممكن است تا ارتباطات را به شكل انساني تغيير دهيد، يعني درست مثل اين كه انسان ها يك مكالمه و چت و گفت و گوي معمولي را در اين رابط هاي كاربري با افراد ديگر دارند.

اخيرا، دو روش محبوب جذب كردن كاربران با رابط هاي كاربري محاوره اي به اين ترتيب مي باشد: از طريق صحبت كردن واقعي، به الكسا آمازون فكر كنيد. دوم از طريق چت كردن و تايپ كردن در ربات چت، به FACEBOOK, MESSENGER نگاهي بي اندازيد. ما در اين مقاله روي روش تايپ رابط هاي كاربري محاوره اي تمركز مي نماييم.

چرا رابط هاي كاربري محاوره اي در طراحي سايت ايده خوبي به نظر مي رسند؟

زيرا مردم در صحبت كردن با افراد ديگر با استفاده از اين تكنولوژي بهتر و راحت تر مي توانند صحبت كنند. زماني كه با يك دوست و يا يك غريبه صحبت مي كنيم و اگر غلط املايي داشته و يا در حرف هاي مان سردرگرمي هايي وجود داشته باشد، به راحتي مي توانيم آن ها را اصلاح نماييم.

قبلا اشاره كردم كه مردم با تكنولوژي به روش خيلي طبيعي تر و آسان تر توسط كليك كردن و تپ كردن، تعامل و ارتباط مي يابند. در هر صورت، همان طور كه همگي ما مي دانيم، مثال هاي بسياري از تجربه هاي كاربري نامتناسب و سردرگم كننده اي وجود دارد كه كاربراني كه به طور مثال زماني كه فيلد فرم به اندازه كافي مشخص نيست، يا زماني كه مردم نمي توانند موردي كه به دنبال آن مي باشند را در اپليكيشن بيابند و غيره، دچار اشتباه و خطا مي شوند.

اين رابط هاي كاربري محاوره اي بايد از تست هاي كاربري بسياري عبور نمايد تا اطمينان حاصل شود كه ويژگي، تعامل و يا وب سايت براي استفاده ساده مي باشد. رابط كاربري محاوره اي نبايد تست هاي كاربري را ناديده بگيرد، بلكه تجربه ها براي كاربران و اشخاص به صورت پيش فرض بايد بسيار آسان باشد. بعد از تمامي اين موارد بايد گفت كه تكنولوژي بايد به گونه اي تكامل يابد كه براي ما متناسب باشد، منظور از ما تمامي كاربران است.

وب سايت تجارت الكترونيك و پيام رسان FACEBOOK

در چند وقت اخير، فيس بوك يك ربات چت API را وارد پيام رسان خود نمود كه به كاربران اين امكان را مي داد تا با تجارت ها در سطح كلي از طريق يك رابط كاربري محاوره اي در ارتباط و تعامل باشند. شما به طور مستقيم در اين رابط هاي كاربري با كارمندان در تجرات و يا شركت صحبت نمي نماييد- اين موضوع ممكن است اتفاقي باشد اما هميشگي نيست- اما اين گونه به نظر مي رسد.

هنوز هم با استفاده از يك مكالمه ساده و راحت، شما مي توانيد اطلاعاتي را درباره آخرين پرواز از ربات چت KLM به دست آوريد، و يا از CNN در باره آخرين اخبار چه درباره موضوعات كلي و چه درباره موضوعات مشخص جويا شويد و يا جوايزي را بعد از پاسخ دادن به سوالات با ربات چت NORDSTROM به دست آوريد.

 

بياييد اندكي درباره NORDSTROM صحبت كنيم. بسيار اهميت دارد تا اشاره كنيم كه فرصتي در استفاده از ربات چت  NORDSTROMبراي شما وجود دارد. هر چه مردم بيشتر به گوشي هاي همراه روي مي آورند، ايده تجاري و اقتصادي بسيار خوبي است تا تجربه كاربري بي نقصي را از خريد آنلاين در گوشي هاي همراه به وجود آوريم.

NORDSTROM اين فرصت را در 2016 به دست آورد و يك ربات چتي را راه اندازي نمود كه به شما كمك مي كند تا ايده هايي را به عنوان جوايز براي خريد تعطيلات تان بيابيد. اين مورد يك وب سايت تجارت الكترونيك حيرت انگيز مي باشد كه تجربه كاربري مشتريان نيز از آن بي نظير است.

 از زمان موفقيت بزرگ NORDSTROM، ديگر شركت هاي تجاري و تجارت الكترونيك هم اين روش را در پيش گرفتند. شما مي توانيد به راحتي با TOMMY HILFIGER، هر كسي، SPRING، FYND,S FIFY، UNIQLO، 1-800-FLOWERS، BURBERRY و حتي EBAY چت نماييد. اگر چه تمامي ربات هاي چت و گفت و گو امكان جستجو و خريد كردن را به شما نمي دهند، شما مي توانيد به اطلاعات مربوطه از قبيل نظارت بر يك سفارش دسترسي داشته باشيد. زماني كه شما مي پرسيد "سفارش من كجاست؟" اين تجربه بسيار آسان تر مي باشد، و اين موضوع بسيار راحت تر از اين مي باشد كه در صندوق ورودي تان جستجو كنيد و در اكانت مخصوص خود تان در وب سايت مورد نظر وارد شويد.

DIGIT، يك ربات چت بر اساس اپليكيشن ذخيره سازي

اگر توجه كرده باشيد، اين مقاله بيشتر درباره تجربه كاربري به جاي رابط هاي كاربري صحبت مي نمايد. دليل اين امر هم اين است كه رابط هاي كاربري محاوره اي درباره تجربه كاربري مي باشند. عبارت "رابط كاربري محاوره اي" گمراه كننده است.

پيام رسان فيس بوك و SLACK داراي رابط كاربري مخصوص به خودي مي باشند- در اين جا هيچ چيز وجود ندارد كه شما بتوانيد درباره آن انجام دهيد، اما تعاملات و مكالمه هايي در اين ربات هاي چت وگفت و گو وجود دارد كه باعث تجربه كسب كردن كاربران و مشتريان مي شود.

در هر صورت، من مثال شگرفي از يك اپليكيشن مستقل دارم كه با طراحي بصري ساخت خود همگام سازي مي شود و نام آن DIGIT است. اين برنامه مانند فيس بوك و يا SLACK از رابط كاربري استفاده نمي كند.

 براي آن دسته از افرادي كه درباره DIGIT نشنيده اند، كه من بسيار استفاده از آن را توصيه مي كنم، لازم است بگوييم كه يك اپليكيشن ذخيره سازي محسوب مي شود. شما مي توانيد هر كاري كه مي خواهيد را با چنين اپليكيشني انجام دهيد مانند پرداخت قبض، چك كردن تراكنش هاي حساب بانكي، ذخيره سازي و پس انداز، پرداخت هاي مكرر و غيره.
شما مي توانيد با ربات DIGIT به دو روش در تعامل باشيد. اولين مورد در خود اپليكيشن موجود مي باشد. صفحه نمايش اصلي اپليكيشن خود رابط كاربري ربات چت مي باشد، اما شما مي توانيد موارد ديگري نيز مانند حسابداري و تنظيم و مديريت تعاملات خارج از اين ربات را نيز به سرانجام برسانيد.
 
اگر شما صحبت كردن با اين ربات را انتخاب كنيد، در انجام اين موارد گفته شده نيز به شما كمك مي شود. اين ربات به حدي به خوبي ساخته شده است كه مي تواند گاهي به جاي كيبورد در نظر گرفته شود كه گزينه هايي را به شما ارائه مي دهد كه مي توانيد از آن انتخاب نماييد. اين ويژگي ها به تجربه كاربري بهينه نيز كمك مي كند، زيرا به كاربران كمك مي كند تا درباره نقطه هاي احتمالي ناشناس در مكالمه ها نيز آموزش ببينند و از اين رو بهتر و مشخص تر مي توانند از اين ربات استفاده نمايند، نه به صورت مبهم.

دومين روشي كه مي توانيد با DIGIT تعامل برقرار كنيد، از طريق تايپ كردن اعداد آن مي باشد. مكالمات و گفت و گو ها مي توانند دقيقا يكسان باشند، اما اگر شما تمامي ويژگي ها و امكانات اين رابط كاربري محاوره اي را ندانيد، سردرگم مي شويد.

اين امر به دو صورت بسيار عالي مي باشد: اول، استفاده از رابط كاربري محاوره اي مي تواند تعاملات ساده تر و جديدي را براي كاربران DIGIT فراهم سازد. زيرا DIGIT به تعاملات اجازه مي دهد تا هم در اپليكيشن و هم در متن نوشتن، وجود داشته باشند و از اين رو شما مي توانيد با اپليكيشن به روش راحت و ساده اي كه دوست داريد ارتباط برقرار نماييد.

همان طور كه در ابتدا در اين مقاله عرض نمودم، هدف رابط هاي كاربري محاوره اي تهيه كردن يك روش ساده و طبيعي براي استفاده از يك اپليكيشن، يك سرويس و يا انجام دادن وظايف و عملكرد هاي تان مي باشد. DIGIT يك مثال خوب از ارتقاء و بهبود رابط كاربري محاوره اي مي باشد.

منبع: طراحي سايت